Takım

Fenerbahçe

Fenerbahçe, Türkiye’nin en üst düzey futbol liginde mücadele eden profesyonel bir futbol takımıdır. Fenerbahçe Spor Kulübü, basketbol, voleybol, atletizm, boks, kürek, yelken, yüzme ve masa tenisi gibi diğer spor dallarında da faaliyet göstermektedir. Takım, 47.834 seyirci kapasiteli Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda iç saha maçlarını oynamaktadır. Kulüp, 1907 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin en başarılı ve en çok taraftarı olan spor kulüplerinden biridir.

Fenerbahçe, Türkiye’deki en başarılı futbol takımıdır ve toplamda 28 Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır. Bu, Süper Lig’de 19 kez, Millî Küme’de 6 kez ve Türkiye Futbol Şampiyonası’nda 3 kez birinci olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca, 6 Türkiye Kupası ve 9 Türkiye Süper Kupası şampiyonluğu da bulunmaktadır. 2012-13 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finale yükselerek tarihindeki en iyi Avrupa kupası derecesini elde etmiştir. Ayrıca, 1968’de kazandığı Balkan Kupası, Türkiye’nin ve kulübün ilk Avrupa kupasıdır.

Fenerbahçe’nin takma adı Sarı Kanaryalar’dır ve rakipleri arasında Trabzonspor ve Beşiktaş gibi takımlar da bulunmaktadır. Ancak en büyük rakibi, aynı şehirde bulunan Galatasaray’dır. Bu iki takım arasındaki maçlar Kıtalararası Derbi veya Avrasya Derbisi olarak adlandırılmaktadır. Kulübün geleneksel forması, sarı-lacivert çubuklu ve beyaz şortlu bir kombinasyondan oluşmaktadır.

Tam ad: Fenerbahçe Futbol Anonim Şirketi
Takma ad: Sarı Kanaryalar, Sarı Lacivertliler, Efsane
Kısa ad: Fener, FB
Renkler: Sarı-Lacivert
Kuruluş: 3 Mayıs 1907
Stadyum: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu (Kapasite: 47.834)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu