Diğer HaberlerGenelSüper Lig

Hakemlerden VAR Açıklaması!

Süper Lig hakemleri, VAR kayıtlarının açıklanmasını isteyen kulüplere çağrıda bulundu.

Süper Lig’de geçen sezon uygulamaya konulan Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin maçlardaki bariz hakem hatalarını ortadan kaldırarak, tartışmalara büyük ölçüde son vereceği düşünülmüştü.

Ancak geride kalan 1,5 sezonda yaşananlar bariz hatalar ve tartışmalı pozisyonlara VAR’ın da kesin çözüm üretemediğini ortaya koydu. Özellikle dört büyük takımın oynadığı karşılaşmalardan sonra gündemin birinci maddesini sürekli VAR ve hakem yönetimleri oluşturdu.

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan derbinin ardından hakem Cüneyt Çakır ve VAR odasındaki Mete Kalkavan’ın kararlarına isyan eden siyah-beyazlılar, Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurarak VAR kayıtlarının açıklanmasını isterken, Fenerbahçe ve Galatasaray’da bu çağrıya tam destek verdi. Ağır ithamlar yüzünden çok zor durumda kalan Süper Lig hakemlerinin de VAR kayıtları konusunda Merkez Hakem Kurulu’na (MHK) başvurdukları ortaya çıktı.

Süper Lig’de görev yapan hakemler, Merkez Hakem Kurulu ile gerçekleşen görüşmede TFF’nin de uygun görmesi halinde isteyen kulüp yöneticisinin Riva’ya gelerek VAR kayıtlarını dinlemesi önerisini gündeme getirdi.

VAR kayıtları konusunda çok rahat olduklarını bildiren hakemlerin, “Her büyük maçtan sonra kulüpler, VAR kayıtlarının paylaşılmasını istiyor. IFAB ve VAR protokolüne göre kayıtlar açıklanamıyor ama Türkiye Futbol Federasyonu ve MHK uygun görürse kulüp yöneticileri istedikleri maçın kayıtlarını Riva’ya gelerek dinleyebilir. Bizim kayıtlarla ilgili hiçbir çekincemiz yok. Fakat bizler kurallar gereği medyaya açıklama yapamıyoruz. Süper Lig’de bu uygulama hayata geçirilirse hem bizler zor durumda kalmaktan kurtuluruz hem de kulüpler pozisyonlarla ilgili tüm diyaloglara ulaşabilirler” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

VAR sistemi nasıl geldi?

Güney Afrika’da düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupası’ndaki Almanya-İngiltere maçında İngiliz futbolcu Frank Lampard’ın şutunda top çizgiyi geçmesine rağmen gol değeri kazanmadı. Bu pozisyonun ardından başlayan futbolda teknolojinin kullanılması tartışmaları arttı. İlk olarak gol çizgisi teknolojisi bazı FIFA organizasyonlarında ve 2013’ten bu yana da İngiltere Premier Lig’de uygulanmaya başlandı. Sonraki dönemde maçın sonucuna doğrudan etki edebilecek pozisyonların yeniden değerlendirilmesi gündeme geldi ve hakemlerin hatalarının azaltılması amacıyla VAR hayata geçirildi.

Türk futbolunda bu sezon Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında 98 kararın değişmesini sağladı. Süper Lig’de bu sezon her 162 dakikada bir VAR kullanılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu