Rıdvan Dilmen’in değerlendirmesi “Kemal hocam sana ne! Versene penaltıyı…”

  • Home
  • Süper Lig
  • Rıdvan Dilmen’in değerlendirmesi “Kemal hocam sana ne! Versene penaltıyı…”

Süper Lig’in yedinci haftasında Fenerbahçe konuk ettiği Antalyaspor’a 1-0 mağlup oldu.

Antalyaspor geçen hafta Yeni Malatyaspor’u 3-0 yendi. Çok iyi savunma yapıyor. Fenerbahçe’nin problem çözen adamı yok. Galatasaray maçına çıktığı kadroyla çıktı. 4 tane orta saha. İkinci yarıda Zajc’ı sokup yaratıcı oyuncularla oynamak istedi. Antalyaspor’un savunma anlayışı Bülent Korkmaz’ın savunma kültüründen geliyor. İyi savunuyorlar. Vedat Muriç 1.94 ama kaleye darbeli vuruş yaptırmıyorlar. Fenerbahçe’nin neden kafası karışık? Hızından, temposundan memnunlar. Bu kadar tek kale oynamasına rağmen az pozisyona girmelerinden kaynaklanıyor. Fenerbahçe seyircisi mutsuz değildir. Öndeki oyuncularınız yetenekli olacak. Ozan orta saha oyuncusu ama ondan yaratıcılık beklemeyin. Moses ve Rodrigues yaratabilir.  Bu oyuncular problem çözebilir. Deniz Türüç de çözmek için oynar.

İki takım oyuncuları soyunma odasına gittiğinde, Fenerbahçe taraftarları gergin olmamıştır. Ben devre arasında konuşsaydım, ‘Antalyaspor’un kazanması için bir gol daha atması lazım’ derdim. İkinci yarıda şuursuz ataklar oldu Fenerbahçe’de. Fenerbahçe her türlü oyunu denemeye çalıştı. 

İlk yarıdaki pozisyon penaltı mı?

Kemal hoca sana ne! Versene penaltıyı. Futbolcular deli mi eli arkasında oynuyor? Hakem ‘El bitişik’ dedi. VAR’a sorduğunda muhtemelen ‘El bitişik’ dedi. VAR’a gitseydi görürdü ve kendiyle çelişirdi. Pozisyon tereddüt etmeksizin penaltı. Bence bu pozisyon en kötü VAR’ı hak ediyordu. 

“Emre Belözoğlu neden oyundan çıktı?”

VAR uygulamasında standardın dışına çıktık. Uilenberg, ‘Her şey için VAR’a çağırmayın’ dediği için bence Fırat Aydınus hakemi çağırmadı. Pozisyonda top kaleye gitseydi, ne verirdin? Penaltı ve kırmızı kart… Emre Belözoğlu neden çıktı? Kendi mi çıkmak istedi? Antalyaspor’un en az 7-8 atağı kesmişti ve coşkusu iyiydi. Emre çıktıktan sonra telaşlı bir hale geldi Fenerbahçe. 

Siz kadroyu 20.20’de açıklarsanız, Galatasaray 19.05’te açıklanmasına tepki gösterir ve sonuna kadar haklı olur. Demek ki rastlantı değilmiş! Galatasaraylılar da boşuna kızmamış.

Hakem hata yapabilir ama saygınlığını kaybettirmemeli. Her şeye idam derseniz olmaz. Devre arasına kadar dinlendirirsiniz. Trabzonspor – Beşiktaş maçında Burak, Ali Palabıyık’ı çekti. Feshedin Ali Palabıyık’ın sözleşmesini. Yarın Cüneyt Çakır’a biri vurdu bir anda. Ne yapacaksın? Suat Arslanboğa üzülür ama hayatına devam eder. Diğer hakemler ne yapacak peki? Çekildiğini fark etmedi, diyelim ne olacak! Bugün maçın ilk yarısında Vedat Muriç hamle yaptı ama hakem durdurdu oyunu. Bu karar emsal olabilir ama yarın bir gün başka bir yerde ters bir karar çıkabilir.

Leave a Comment